Naše kone

1. Wavo Largo (ST), Parkúr 130 a drezura L

2. Martin (Furioso). vhodný pre začiatočníkov, Parkúr 60

3. Family Sunschine (Furioso), Parkúr 100

4. Salma (Lipican), Parkúr 90

5. Kuko (Pony), Parkúr 90

6. Loice (A1/1), Parkúr 90

7. Delon (ST), Parkúr 90

8. Izop (A1/1), Parkúr 110

9. Barón (CT), Parkúr 110

10. Frenky (Pony), parkúr 80

11. Kenzie (Pony), parkúr 80

 

Aktuálne koníky

Monty
Plemeno: Anglický plnokrvník
Pohlavie: valach
Farba: tmavý hnedák
Rok narodenia: 14.4.2004

Monty bol prvým koníkom nášho jazdeckého oddielu. Pôvodne behal dostihy pod stajňou GESTÜT GÜTHLER HOF s.r.o. Táto stajňa menila majiteľa a koníky boli na predaj. Zo všetkých ponúkaných koní som si vybrala práve jeho. Keď som ho prvýkrát uvidela, ničím ma neohúril. Kríval, bol vychudnutý a opadnutý. Naviac celý špinavý. Ale všetci mi hovorili, akú má výnimočne dobrú povahu. Kupovala som ho ako svojho koníka na dostihy. Koníka sme spolu s mojim trénerom dali po čase doporiadku a začali ho pripravovať na dostihy. V dostihoch behal veľmi rád zo špicu a veru mala som čo robiť, aby som ho udržala. Behával roviny a aj dostihy cez prútené prekážky.

Keď som čakala bábätko, vedela som, že už nemôžem pokračovať v dostihovej kariére. Musela som sa rozhodnúť, či si koníka nechám alebo predám. Rozhodla som sa, že si ho nechám s tým, že si musí na svoje ustajnenie zarobiť. Začala som ho pripravovať na dráhu školného koníka. Nakoľko má Monty neskutočne dobrú povahu, nebol s tým žiadny problém. Teraz je to jeden z najspoľahlivejších koní a začína na ňom jazdiť už aj moja 3 ročná dcérka.

Baron
Plemeno: slovenský teplokrvník
Pohlavie: valach
Farba: tmavý hnedák
Rok narodenia: 12.6.2004

Baróna sme kupovali cez inzerát. Vlastnil ho jeden pán z Košíc. Jazdila ho jeho dcéra, ktorú však tento šport ževraj omrzel. Dlhšie bol jazdený jednou dievčinou, ktorá sa s ním zúčasťňovala aj parkúrových pretekov. Majiteľovi sa však nechcelo platiť za koňa, keď už jeho dcéra na ňom nejazdila a tak bol Barón na predaj. Keď sme ho kupovali, bol dlhšie bez prípravy. Chodil pravidelne do výbehov s inými koňmi a ako to už býva, mal všeliaké kopance a hryzance. Našťastie nič vážne.

Barón je lenivšej povahy a počúva iba na správne pomôcky. Vie byť aj trochu svojský a je neskutočne pažravý. Keď sa pripravuje kŕmenie, je ho skutočne počuť na míle ďaleko. Má dlhší pružný krk, ktorý si vie strčiť až na zadok. Je to strašný bordelár a stajníkovi dáva zabrať. Chody vie mať nádherné, priestranné a celkovo pod lepším jazdcom pôsobí veľmi elegantne. Žiakom sa na ňom veľmi dobre jazdí, aj keď občas ho majú problém nacválať. Barónko nemá rád sedlanie a vodu. Je však výborný skokan. Veľmi často sa na pretekoch umiestňuje na popredných miestach.

Tinki Boy
Plemeno: anglický plnokrvník
Pohlavie: valach
Farba: tmavý hnedák
Rok narodenia: 15.5.2002

Tinki Boy má za sebou veľmi úspešnú dostihovú kariéru. Keď už bol na dostihy starý a pridalo sa aj zranenie, ponúkli mi ho na predaj. Nakoľko som tohoto koníka jazdila aj v dostihovej príprave, veľmi dobre som ho poznala a s kúpov som súhlasila. Koník sa ako školský koník veľmi osvedčil. Žiaci ho majú radi kvoli jeho milej bezkonfliktnej povahe a výbornej jazditeľnosti a chodom. Občas si ešte pripomenie svoju dostihovú kariéru a ani teraz by sa možno nestratil.

Veľa žiakov si na ňom urobilo svoju jazdeckú licenciu. Momentálne ho učíme aj skákať. Nakoľko nie je prirodzený talent, je jeho skokový štýl niekedy celkom komický.

Combec
Plemeno: polský teplokrvník
Pohlavie: valach
Farba: hnedák
Rok narodenia: 4.5.2005

Combec k nám prišiel až z Čiech. Je to veľmi krásne stavaný vysoký koník. Povahou je ako bábkätko. Je to veľký mazel. Rád sa necháva škrabkať a mojkať. Jazdec sa na ňom naučí, ako mať koníka na pomôckach, lebo inak sa bude koník točiť okolo každého plného vrecka ľudí okolo.

Momentálne ho najčastejšie jazdím ja a robím s ním skokovú prípravu. Má pekný štýl skoku a začína sa pekne ukazovať. Verím, že z neho časom bude vynikajúci skokan aj keď sa ešte stále bojí zvláštnych skokov ako je múr alebo niečo moc pestré. 

Predošlé koníky

Renomme 2
Plemeno: slovenský teplokrvník
Pohlavie: kobyla
Farba: beluš
Rok narodenia: 13.3.2001

Renommee som si vyhliadla na inzerát. Bola ponúkaná ako parkúrová kobylka s vyskákanými ZL. Momentálne v chove po dvoch žriebätkách. Kobylku som si vyskúšala a celkom sa mi zapáčila. Cena bola prijateľná a tak som ju kúpila. Neskôr v lete sme zistili, že kobylka trpí letnou vyrážkou, čo nám pôvodný majiteľ zatajil. Škoda, lebo by sme mohli predísť určitým komplikáciám a zmierniť koníkovi trápenie.

Reny, ako ju prezývame, mala na začiatku vážne problémy s chrbátom. Našťastie sa to časom upravilo a kobylka nám už plne funguje.  Je to spoľahlivý koník a deti na nej veľmi radi cválajú. Na skoky je dopredná, ale bezproblémov skočí aj 130cm. Je to naša jediná dáma medzi samými valachmi.

Cox orion
Plemeno: Anglický plnokrvník
Pohlavie: Valach
Farba: Hnedák
Rok narodenia: 30.3.2007

Jedného dňa ma dostihový tréner z vedľajšej stajne požiadal, či by som mu nepreskákala dostiháka, ktorého deň predtým doviezli. Dovtedy behal roviny a teraz mal začať trénovať steeplechase. To sú dostihy cez prekážky. Zobrala som si teda milého Coxa na dráhu a skúsili sme si preskákať zopár živých plotov. Zo začiatku bol zaskočený, ale potom sa mu to celkom zapáčilo. Nemal strach preskočiť živý plot o výške 150cm a šírka 2m. Jeho skokový štýl však nebol moc ideálny. Ale to sa dalo čakať, nakoľko ho nikto doteraz skoky netrénoval. Vtedy sa mi veľmi zapáčil. Potom sa vrátil k majiteľovi a dlšie som o ňom nepočula. 

Asi o rok mi bol Cox ponúknutý do jazdeckej školy, ale v tom čase som mala veľa koní a ďalšieho by som už nezvládla. Asi o tri mesiace nato, sa Cox vrátil na dráhu k dostihovému trénerovi. Bol veľmi opadnutý, špinavý a celkovo vyzeral biedne. Dlhšie bol totižto v rekonvalescencii po úraze. Mal asi 1/2 roka len výbehový režim. Začali ho pripravovať do pretekov. V máji 2014 vybehol svoje prvé preteky steeplechase. Dobehol 5/10 avšak obnovilo sa mu pôvodné zranenie a tak už dostihy nepripadali do úvahu. Znovu bol na predaj a ja som neodolala, aj keď jeho cena a zranenie neboli pre mňa až také priaznivé. Potrebovala som však koníka na vozenie detí do tábora na leto. Na to sa dal použiť. Povedala som si, že keď sa osvedčí a nožičky sa dajú do poriadku, tak sa po lete rozhodnem čo s ním bude ďalej. Momentálne vyzerá, že nožičky má už v poriadku a tak sme zahájili jeho jazdeckú a skokovú prípravu.  Stále však nad ním visí otáznik, či sa osvedčí aj do jazdeckej školy, alebo ho budeme musieť predať.

Kora
Plemeno: Slovenský teplokrvník
Pohlavie: Kobyla
Farba: Hnedák
Rok narodenia: 5 rokov

Kobylka k nám prišla začiatkom septembra 2014 do výcviku, nakoľko tam, kde ju majiteľ pôvodne mal ustajnenú ju len obsadli. Kobylka sa narodila v Topolčiankach a má celkom peknú stavbu tela a výbornú povahu. Je to však úplne surový koník, remonta, ktorá ešte nevie poriadne pod jazdcom cválať. Nepozná dobre holene ani ostatné jazdiarenské pomôcky. Nakoľko ide o športového koníka, plánujeme ju riadne prijazdiť a časom s ňou pracovať na skokovej príprave. Javí sa ako dobrý skokan, tak ju budeme smerovať do parkúrov.